Gumička do vlasov Scrunchie – módny doplnok je späť

Prvá patentovaná gumička do vlasov

Gumička do vlasov bola vynájdená v 60. rokoch 20. storočia, ale v roku 1987 si ju patentovala Rommy Hunt Revson. Prvý prototyp gumičky do vlasov vytvorila, aby mali slečny a dámy k dispozícii jemnejšiu verziu rýchlej úpravy vlasov, ktorú dovtedy riešili najmä používaním kovových sponiek do vlasov. Všimla si opasok z pyžama, a vtedy jej napadlo vytvoriť elastickú gumičku do vlasov ozdobenú kúskom látky. Prvú gumičku do vlasov vytvorila v klasickom čierno-zlatom štýle a následne si ju nechala oficiálne patentovať.

Všetko je v múzeu

Verte tomu alebo nie, ale gumičky majú v histórii módy osobitné miesto. Ak navštívite americké múzeum Smithsonian American Art vo Washingtone, môžete tam vidieť nielen prototyp gumičky scrunchie, ale aj šijací stroj, ktorý použila jej vynálezkyňa na jej výrobu.

Môže zato pudlík

Romy H. Revsonová pomenovala tento doplnok do vlasov podľa svojho roztomilého domáceho psieho miláčika – pudlíka menom Scunchie. Po získaní patentu predala práva na dizajn spoločnosti Scunci International. Tá gumičku do vlasov pomenovala Scünci, ale neskôr k nemu pribudlo písmeno "r" a nazvala ho scrunchie. Mnohí sa domnievajú, že sa tak stalo preto,  lebo "scrunchie" sa jednoducho ľahšie vyslovovalo.

Vo vlasoch popu a Holywoodu

Gumička do vlasov sa stala veľmi obľúbená potom, ako ju začali nosiť najväčšie spevácke hviezde tej doby, ako napríklad Janet Jackson, Madonna alebo Paula Abdul. Tento doplnok si všimli aj filmové štúdiá a zahral si s herečkami ako Sarah Jessica Parker a Demi Moore. Svoju chvíľu slávy si Scrunchie vydobyla ešte aj v polovici 90. rokov, keď ju predviedli populárne seriály ako Full House, Priatelia a Seinfeld. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na kultové filmy ako Osobný strážcaPretty Woman. Trošku vám napoviem - nájdete ju v poslednej scéne filmu, ako Erin zostupuje po požiarnom schodisku.

                     

Nečakaný pád i famózny návrat

V roku 2003 začala gumička do vlasov scrunchies strácať svoj lesk. Carrie Bradshaw, kultová postava amerického seriálu Sex v Meste, v jednej z epizód sa vyjadrila o gumičke scrunchies tak kriticky, že ako doplnok už bola neprijateľná. Scrunchie sa stala faux pas v tom zmysle, že jej nosenie bolo trápne. Mnohí sa domnievali, že scrunchie by mala zostať zabudnutá v minulosti.

Našťastie, jej vynálezkyňa žila dosť dlho na to, aby zažila ako sa koncom roka 2010 triumfálne vrátila do módy (a tiež do Vogue). V čase, keď Revson zomrela, predávala módna značka Balenciaga na svojej webovej stránke hodvábnu gumičku do vlasov Scrunnchie XXL za 275 dolárov.

A sú späť!

Scrunchies gumičky do vlasov hlásia oficiálny návrat koncom roka 2010.  V poslednom čase ich nosia celebrity ako Sellena Gomez, Gigi Hadid, Bella Hadid, Jennifer Lopez, Kim Kardashian, Hailey Beiber. Môžete si ich všimnúť aj na modelkách, ktoré sa nimi hrdo pýšia.

Keď sa objavili na móle Newyorskeho  týždňa módy v roku 2017, hovorilo sa o nich, že sú ako zvonkohry, ktoré sa nakoniec v roku 2019 stali trendom roka. V tom istom roku mal herec Jason Momoa na zápästí dokonca gumičku scrunchie, ktorá ladila s jeho ružovým zamatovým smokingom Fendi na Oscaroch. Nasledujúci rok tenistka Serena Williamsová zladila svoje oblečenie na kurte na US Open s farebnými gumičkami do vlasov.

Gumičky do vlasov Scrunchies sa stali žiadaným artiklom aj pre stredoškolákov. Dievčatá v puberte ich ponúkali svojim nápadníkom. Ak ju chlapec prijal, nosil ju na zápästí, až pokým si nenašiel novú gumičku... ehm, lásku😊.

Pomaličky si  tento módny doplnok získava svoje miesto aj u nás. Uvidíme, či sa bude história opakovať  a či si nájde, alebo už našla svoje miesto nielen medzi našimi celebritami, ale aj mladými ľuďmi.

V súčasnosti existuje niekoľko stoviek vzorov scrunchies a aj v rôznych veľkostiach. Existuje mnoho značiek a obchodov, ktoré ich predávajú. Rýchlosť predaja je niekedy závratná. Len pre zaujímavosť značka Scruni predá na svojom eshope 10 scrunchies gumičiek každú minútu.

Naše Nina Scrunchies sú navrhnuté ako módny kúsok s nádychom 80. rokov. Sú hodvábne, hladké, mäkkulinké na dotyk, jednoducho božsky krásne. Presvedčte sa, každý kúsok je úžasný originál.